utorok 27. marca 2018

Útěk

Originál: The Escape (2017)

Autor: C. L. Taylor
 
Vydavateľstvo: Domino

Český preklad: Zuzana Pernicová

 
Počet strán: 368

Rok vydania: 2018Joanne Blackmoreovú požiada neznáma žena o zvezenie. Jo jej vyhovie, ale čoskoro svoje rozhodnutie oľutuje. Čudná spolucestujúca totiž pozná jej meno, jej manžela Maxa a navyše má u seba rukavicu, ktorá patrí jej dvojročnej dcérke Elise. To, čo začne ako neurčitá obava, sa čoskoro zmení na peklo. Proti Jo sa spykne polícia, sociálka a dokonca aj vlastný manžel. Všetci ju majú ua zlú matku. Jo to považuje za zlý vtip a verí, že čoskoro sa všetko vysvetlí. Keď sa jej ale začnú vyhrážať úrady, že jej odoberú dcérku, Jo začne konať. Jediným východiskom pre ňu je útek.Po prečítaní knihy Zmizelý, som sa nevedela dočkať, kedy si prečítam ďalšiu knihu od tejto autorky. C. L. Taylor je totiž majsterka v opisovaní napínavých scén. Dokáže nimi u človek vyvolať obavy, strach, úzkosť a vzrušenie naraz. A to hneď a zaraz. 

Knihy, v ktorých uteká matka s dieťaťom som už mala možnosť prečítať viacero. V pamäti mi najviac utkveli tieto dve autorky - Sandra Brown a jej kniha Svedkyňa (kde mladá žena uteká dokonca s novorodencom) a Diane Chamberlian a jej Útek. Pravdaže príčiny úteku u oboch kníh boli celkom iné ako u tejto. A o to ide, veď kto by čítal o tom istom len v ružovom alebo modrom balení? Čo som ale išla povedať? Jaaaj... že Útěk od C. L. Taylor mi v pamäti ostane takisto.

Mám rada takéto typy kníh. A tu musím povedať, že autorka dej neskutočne poriadne zamotala. Od údivu som otvárala nielen oči, ale aj ústa. Mala to veru prešpekulované poriadne. Palec hore, klobúk dole. 

Pri tomto románe krásne vidieť, že C. L. je psychologička, pretože má psychiku človeka preštudovanú a "namakanú" do špiku kosti. Príkladom sú aj jej postavy - Jo, Max, Mary... tie boli najvýraznejšie. Pričom Jo spočiatku vykresľuje ako ženu, ktorá si nie je sebou istá. Miluje svoju dcérku a je schopná pre ňu spraviť prvé i posledné. No niekedy sa správa čudne, až vyšinuto a vy ako čitateľ rozmýšľate, či je v poriadku. Pravdaže nie je, pretože jej diagnostikovali agorafóbiu, máva úzkostné stavy a panické záchvaty. No všemožne sa s tým snaží žiť - vyrovnať, ale tiež vyliečiť. A možno k zlepšeniu jej psychického/duševného stavu pomôžu udalosti, ktoré sa následn udejú. To, že sa proti nej naraz akoby všetkci spykli jej pomôže zosilnieť. A vy pri tom všetkom zistíte, že ste sa na ňu zamerali až príliš (pri čakaní na každý ďalší jej krok), že vám unikajú detaily u iných postáv. A napokon ani neviete ako, stojíte na Joinej strane, veríte jej vo všetkom a dokonca ju povzbudzujete v úteku. Ja osobne som jej našepkávala, aby utiekla už oveľa skôr ako to urobila 😊

Kniha je skutočne napínavá a to už od samotného začiatku. Čo z nej robí kvalitnú literatúru je práve to, že nám časť deja vykresľuje samotná Jo, vďaka čomu presne vieme ako sa cíti. A i keď sa iba ťažko vieme vcítiť do jej kože, je úžasné sledovať, čo sa robí v jej hlave. 

Obdivujem autorku ako dokáže manipulovať s mysľou človeka, ako vám dokáže dostať do hlavy červíka plného pochybností, a ako vás dokáže udržať po celý čas v napätí. 

Od knihy sa nedá odísť. Pretože, keď to urobíte, stále budete rozmýšľať nad tým, čo bude ďalej. Bude to takto? Alebo takto? Alebo žeby... ? Nie, nie a nie. Odpoveď bude vždy rovnaká. Verte, že neuhádnete. S o to väčšou chuťou si to prečítate 😉

Moje hodnotenie: ★★

Žiadne komentáre: