pondelok 26. marca 2018

Co zbylo z mojí sestry

Originál: My Sister´s Bones (2016)

Autor: Nuala Ellwood
 
Vydavateľstvo: Domino

Český preklad: Michael Havlen

 
Počet strán: 376

Rok vydania: 2018
Kate Rafterová strávila posledných pätnásť rokov vo vojnovej zóne. Písala reportáže o nenávisti a brutalite, teraz sa ale vracia domov. Niee z vlastného rozhodnutia, ale pretože jej umrela matka. Pohreb už nestihne; sestra jej dala vedieť neskoro. Ani ju o neprekvapuje, keďže nikdy nemali dobrý vzťah. V rodnom dome by sa mala cítiť bezpečne, ale opak je pravdou. Zovšadiaľ na ňu doliehajú desivé spomienky. V susednej záhrade vídava dieťa, ktoré by tam podľa všetkého byť nemalo. Dejú sa veci, ktoré sú podivné a znepokojujúce. Kate začína pochybovať o svojom zdravom rozume. A nemá sa ani komu zveriť. Sestra neprichádza do úvahy, tá utápa svoj žiaľ v alkohole. Trápi ju zmiznutie jej dospievajúcej dcéry. Iba jej manžel Paul sa jej snaží ako-tak pomôcť. Napriek tomu sa ale Kate ocitne na pokraji zúfalstva...


Kniha ma veľmi milo prekvapila. Už dávno som nečítala nič také napínavé ako bolo toto. 

Hlavná hrdinka Kate bola novinárka, ktorá nepísala len tak o hocičom. Vyberala si pre seba a pre ľudí ťažké témy - zložité príbehy. Sledovala a písala o ľuďoch žijúcich v Sýrii, na území, v ktorom vyčíňa vojna. Na pozadí výbuchov, ohlušujúcich striel z pušiek a samopalov prinášala príbehy ludí, ich pocity, ich žitie/bytie vo vojnovej zemi. Častokrát ona sama prežívala jednotlivé bitky s nimi. Nečudo, že sa to podpísalo na jej psychike. V noci nemohla spávať (darilo sa jej to iba za pomoci silných liekov), no častokrát na to myslela i vo dne... 

Keď sa vráti domov, v pamäti má posledné udalosti súvisiace s malým chlapcom, ktorého zabila vybuchnutá bomba. A veru, ani alkohol jej nepomáha na to zabudnúť. Navyše podobného malého drobca vidí aj cez okno svojho rodičovského domu. Chlapča sa krčí v záhrade a vyzerá, že by potrebovalo pomoc. 

Kate zalarmuje susedku, neskôr aj políciu... no nakoniec z toho vyjde ako vyšinutá ona. Nikto totiž žiadneho malého chlapca v záhrade nevidel. A susedka žije sama. Deti nemá. Tak koho to vlastne Kate vidí?

Keďže Kate v nikom nenachádza oporu, sama začína o sebe pochybovať. Jej sestra Sally, ktorá sa pre zmenu už niekoľko rokov utápa v alkohole ju pri návšteve vyštrikuje z vlastnej chalupy. A je jej srdečne jedno, že je to jej sestra. 

Prvá časť knihy je opísaná z pohľadu Kate. Súčasný dej je popretkávaný jej spomienkami na Sýriu a udalosti, ktoré otriasli jej svetom. Druhá časť knihy je zase z pohľadu jej sestry Sally. Po celý čas som rozmýšľala, ktorá zo sestrier je na tom horšie. Veď názov: Co zbylo z mojí sestry predsa musí na jednu z nich pasovať. Ale viete čo? Ako knihu čítate, postupne zisťujete, že vystihuje obe sestry. Nedá sa povedať, že je na tom horšie Kate alebo Sally. Nie. Obe majú "za ušami", ako sa ľudovo hovorí. A vy si síce nenájdete svoju favoritku, no budete dychtivo sledovať obidve. Pretože budete chcieť vedieť, ako to s nimi dopadlo. Čo sa im stalo, čo bolo príčinou ich vzájomnej nevraživosti, a napokon čím si prešli počas svojich tak veľmi rozdielnych životov. 

Hoci ide o debut v podaní Nualy, musím napísať, že ide o veľmi talentovanú autorku. A ak bude mať chuť písať ďalej, verím, že sa vypracuje na výbornú spisovateľku psychothrillerov. Mňa zaujala. Nesmierne. Nevidím dôvod, prečo by nemala zaujať i vás.

Moje hodnotenie: ★★

Žiadne komentáre: