utorok 30. mája 2017

Dívka v ledu

Z anglického originálu: The Girl in the Ice (2016)

Autor:
Robert Bryndza
 
Vydavateľstvo: Grada

Český preklad: Kateřina Elisová

 
Počet strán: 448

Rok vydania: 2016Potom ako pod vrstvou ľadu nájdu telo mladej ženy neďaleko parku južného Londýna, prichádza na miesto činu detektív šéfinšpektor Erika Fosterová. Obeťou je krásna deva z vplyvnej rodiny, ktorá mala, podľa všetkého, dokonalý život. Keď Erika začne pátrať hlbšie, vynoria sa súvislosti medzi jej vraždou a smrťou troch prostitútok, ktoré niekto uškrtil, zviazal im ruky a hodil do vôd po celom Londýne. Aká je spojitosť medzi dcérou vplyvného lobbistu, ktorý si myslí, že môže vyšetrovanie ovplyvňovať? Aké tajomstvo skrýva dievčina v ľade? Čím bližšie je Erika k odhaleniu pravdy, tým viac sa k nej vrah blíži. 
Posledný Erikin prípad skončil katastrofou a smrťou piatich policajtov, vrátane jej manžela. Jej kariéra visí na vlásku, musí bojovať s vlastnými démonmi i s vrahom, ktorý je horší ako ktorýkoľvek doteraz. Dopadne ho skôr ako uderí znovu?


Aký to musí byť pocit, keď ležíte spútaný v kufri auta a vedľa vás je mŕtvola? Nepríjemný? Dychvyrážajúci? Odporný? Alebo -použijem výraz dnešnej mládeže- šokantný? Ťažko ho definovať jedným slovom. Viem však jedno. Nechcela by som ho nikdy zažiť.

Okrem tejto šokujúcej scény ponúka kniha Dívka v ledu omnoho viac podobne ladených situácií, v ktorých sa ocitli nielen vyšetrovateľka Erika Fosterová, ale i iní (nie)hrdinovia.

Autor nás zoznamuje s nezvyčajnou hrdinkou. Detektív šéfinšpektor Erika s "k" je zvláštnou osôbkou. Na jednej strane trpiaca žena, na strane druhej mimoriadne silná a odolná. Svojim správaním môže byť problém si ju obľúbiť. Ale nakoniec si vás získa svojimi skutkami. Je činorodá, húževnatá, nebojí sa ísť proti zákonom/zákazom. Prahne po spravodlivosti, túži dolapiť vraha. Do každej úlohy sa vrhá naplno, po hlave, cez mŕtvoly (niekedy až doslova). 

Rozhodne zaujímavo podaný kriminálny príbeh. Upúta vás od prvej stránky a máte problém na chvíľu knihu odložiť. Chcete vedieť viac, prahnete dolapiť vraha, ale zároveň túžite zistiť, čo kvári Eriku, prečo sa vrhá do nebezpečných situácií, čo ju k tomu vedie, čo ju poháňa - aké tajomstvo v sebe ukrýva. Nehovorím, že na to všetko dostanete odpoveď. Ale rozhodne budete spokojní 😉

O tom, že Robert Bryndza píše fantasticky som nemala pochýb odkedy som čítala jeho Ten pravý a tá ľavá, či E-maily Coco Pinchardovej. Všetko knihy z celkom iného súdka. Prostredníctvom tejto knihy Robert dokázal, že je multižánrovým spisovateľom. Idú mu nielen romantické komédie, chick-lit, ale taktiež aj detektívky. Áno, idú. Divka v ledu je iba prvou zo série kníh o Erike Fosterovej  - Slovenke žijúcej v Anglicku už niekoľko desiatok rokov, wau. Som rada, že Erika je Slovenka. Je vidieť, že autor má k našej krajine blízky vzťah. Ani sa nečudujem. Našiel si tu manžela 😊 Pozdravujem.

Kniha upútala svojim príbehom, postavami, štýlom písania. Už teraz sa teším na ďalšiu časť s Erikou Foster v hlavnej úlohe.

Moje hodnotenie: ★★

Detective Erika Foster crime
1. The Girl in the Ice (Dívka v ledu)
2. The Night Stalker (Noční lov)
3. Dark Water (Temné hlubiny)
4. Last Breath

Žiadne komentáre: