sobota 23. decembra 2017

Dom špiónov

Z anglického originálu: House of Spies (2017)

Autor: Daniel Silva
 
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Preklad: Alena Redlingerová

 
Počet strán: 368

Rok vydania: 2017Štyri mesiace po atentáte na americkej pôde teroristi z Islamského štátu udrú znova – tentoraz sa ich cieľom stane elegantná londýnska štvrť West End, ktorou otrasie séria mohutných výbuchov. Tieto útoky sú výsledkom dokonalého utajenia, no ich páchatelia predsa len zanechajú po sebe jednu stopu. Táto stopa zavedie Gabriela a jeho tím na juh Francúzska, do prepychového sídla Jeana-Luca Martela a Olivie Watsonovej. Bývalá modelka Olivia predstiera, že netuší, že pravým zdrojom Martelovho rozprávkového bohatstva sú drogy. A Martel zasa zatvára oči pred faktom, že obchoduje s človekom, ktorého cieľom je zničenie Západu. Pod Gabrielovým skúseným vedením sa však obaja stanú hrdinami v globálnej vojne s terorizmom.

 
„Jeho cieľom bol muž. Ten, ktorý vybudoval sieť smrti, čo obkľúčila veľkomestá civilizovaného sveta. “

Gabriel Allon vystriedal na čele izraelskej tajnej služby Uziho Navotu, ktorého však neodsunul na vedľajšiu koľaj, ako to noví nadriadení majú vo zvyku, ale ostal pevnou súčasťou tajnej služby a oporou Gabrielovi. Jeho tím je plný špičkových odborníkov a Gabriel najlepšou vodcovskou osobnosťou – inteligentnou a trpezlivou, s pevnými zásadami a charakterom.

Saladin, vodca teroristickej skupiny ISIS, je nielen najväčším nepriateľom Gabriela Allona, ale hrozbou pre celý svet. Muž, ktorý sa vždy vráti, aby dokončil to, čo začal. Pre svoju vojnu využíva mužov i ženy, samovražedných bojovníkov, ktorí neváhajú v mene kalifátu zabíjať za svoju „pravdu“ bez ohľadu na to, či medzi obeťami sú aj ženy a deti.

Christopher Keller je elitný špión, jeho minulosť ho predurčuje na zvládnutie tých najťažších úloh. Úlohou špióna nie je iba plniť príkazy, ide o náročnú prácu v teréne, tajné odpočúvania, využívanie špeciálnych technických noviniek, rýchle rozhodovanie a schopnosť stať sa niekym iným, sebe samému cudzím.

Po útokoch na anglický West End, ktoré boli žiaľ iba prvé z mnohých, sa pre Gabriela začína neľahká úloha. Zamotáva sa do Saladinovej siete. Je plná ôk – ľudí, prisluhovačov, zabijakov. Musia nájsť jedno vypárané očko, potiahnuť za niť, ktorá povedie ich kroky až na správny koniec. Ten sa začína črtať pri menách Jean – Luc Martel (bezcitný obchodník s drogami) a Olivia Watsonová (jeho partnerka). Stávajú sa spojencami, informátormi. Nie však dobrovoľne, a preto je otázkou: sú tí správni? Nezradia? Neľútostná akcia sa môže začať. Dokážu to? V hre sú tí najväčší hráči. Oklamať Saladina bude ťažké. Nie je to len obyčajný radikál, je to mimoriadne bystrý protivník a manipulátor.

„Existuje veľa dôvodov, prečo človek pristane na spoluprácu so spravodajskou službou, máloktorý býva obdivuhodný.“

Dom Špiónov je už sedemnásty špionážny príbeh, ktorého hlavný hrdina ja opäť sympatický Gabriel Allan. Je to príbeh plný špionážnych trikov, zákulisných ťahov a politiky tých najväčších svetových veľmocí. Pre správnu akciu je potrebné maximálne prestrojenie. Osobné zlyhania neprichádzajú do úvahy. Daniel Silva, klasik špionážneho románu, je majster v predstavovaní fungovania tajnej služby, odhaľovaní ich praktík a neznámych zákutí. Taktiež má dobre naštudované informácie o politickej situácii a prostredí spomínanej krajiny a vďaka nim dokáže čitateľa vtrhnúť do deja.

Dej knihy je vo väčšej miere plný napätia, dramatických situácií. Na atraktívnosti knihe z časti uberá jej prvá tretina. Stránky prehustené menami, politickými situáciami, miestami až vedúce k miernemu chaosu. Potom však kniha čitateľa vtiahne do akcie plnej strachu o život, boja proti zlu a terorizmu.

Tí, ktorí čítajú Silvu prvýkrát (ako ja), určite Dom špiónov navňadí na tie ďalšie romány. Ostatní už vedia, že Silva je zárukou kvality a odpustia mu aj drobné prehrešky 😉


Moje hodnotenie: ★★★★

Žiadne komentáre: