štvrtok 4. júna 2020

Rozchod

Originál: A Separation (2017)

Autor: Katie Kitamura

 
Vydavateľstvo: Inaque

Preklad: Aňa Ostrihoňová
 

Počet strán: 184

Rok vydania: 2018Rozprávačka príbehu sa nedávno rozišla so svojím neverným manželom. Požiadal ju, aby o rozchode nikomu nehovorila. Keď však začína nový život osamote, dozvie sa, že jej bývalý manžel sa stratil v odľahlom regióne pevninského Grécka. Neochotne súhlasí s tým, že ho pohľadá, ale nevie, či ho vôbec chce nájsť. Uprostred divokej a vyprahnutej krajiny skúma ich vzťah a zisťuje, že mužovi, ktorého kedysi milovala, vôbec nerozumie.
Príbeh o blízkosti, nevere a súcite. Román Rozchod je o priepasti, ktorá nás delí od iných ľudí, a o príbehoch, ktoré si vymýšľame, aby sme zakryli svoje skutočné city. Keď Rachel premýšľa o láske k mužovi, ktorý pravdepodobne nikdy nebol tým, kým sa zdal, približuje nám situáciu, v ktorej sa ocitá žena na okraji katastrofy.


Veľmi zvláštna kniha. 

V prvom rade musím povedať, že jazyk autorky je trochu ťažkopádny, hutný a miestami môže byť dokonca až nudný. Predstavovala som si, že dostanem príbeh o žene, ktorá po rozchode s manželom prežíva nejaké kritické obdobie - v anotácii sa spomína nevera, súcit, zakrývanie skutočných citov... avšak, ak mám byť úprimná, nič z toho sa ku mne ako k čitateľovi cez stránky knihy nedostalo. Možno sa to schovávalo niekde pod povrchom.. medzi riadkami... hm... v každom prípade, ja som sa k tomu nedostala. Skôr som mala pocit, akoby nás autorka schválne nechala kĺzať iba po povrchu. 

Celý príbeh podávala akoby bez citu... vyznieval chladne. Bez hĺbky. Ani z pohľadu nezainteresovanej osoby. A to bola škoda, pretože príbeh mal potenciál. Skrýval v sebe trochu mystiky, záhadnosti... myslím, že práve to bolo hnacím motorom dočítať si príbeh až do konca. Pretože kto by nechcel vedieť, čo sa naozaj stalo s Racheliným manželom? Kto by nechcel nazrieť do jej vnútra? Škoda, že sme z tohto viac nedostali 😑 Myslím, že práve ten nedostatok emócií, ktoré by čitateľ mohol cez hrdinku sám precítiť spravilo knihu v očiach čitateľov slabou. Ako som už povedala - škoda.

Moje hodnotenie: ★★☆

Žiadne komentáre: