utorok 11. decembra 2018

Už teď jsi mrtvá

Originál: Dead Woman Walking (2018)

Autor: Sharon J. Bolton

 
Vydavateľstvo: Domino


Český preklad: Květa Palowská

 
Počet strán: 424

Rok vydania: 2018


Krátko pred svitaním sa pasažieri vyhliadkového letu balónom stanú svedkami brutálnej  vraždy. O hodinu neskôr sa balón zrúti. Katastrofu prežije jediná členka posádky. Videla vrahovu tvár – no on tiež videl tú jej. A je odhodlaný urobiť všetko pre to, aby jediného očitého svedka zlikvidoval. Žena uteká neosídlenou krajinou, osamelá a vyľakaná, a snaží sa čo najskôr dostať na miesto, kde sa bude znovu cítiť v bezpečí. Netuší, že práve tam bude musieť čeliť najväčšej hrozbe... Vyzerá to na pokojný let. Slniečko je na vzostupe, vzduch je čerstvý, ranný, vyhliadka krásna. Trinásť ľudí v balóne si vychutnáva výlet. Medzi nimi je mníška a jej sestra Jessica. Jess darovala svojej sestre tento výlet k okrúhlemu jubileu. Vtedy ešte netušila, že príjemný let sa môže zmeniť na honbu o vlastný život...

Pri lete sa stávajú výletníci svedkami vraždy, Jess si to dokonca zachytí na svoj telefón. Problém nastáva vtedy, keď si vrah všimne svedkov svojho zločinu a rozhodne sa zlikvidovať ich. 

Balón sa zrúti k zemi a prežije iba Jessica, ktorá sa v šoku z nečakanej straty sestry snaží zachrániť si holý život. Uniknúť pred vrahom. Normálne by sa asi každý človek v danej situácii zachoval tak, že vyhľadá pomoc a čo najskôr sa prihlási na polícii. No Jessica nie, tá sa naopak polícii vyhýba. Prečo? Čo sa stalo? Čoho sa bojí?

Čitateľovi autorka odhaľuje príčiny i dôsledky postupne. Podsúva mu informácie/indície, ktoré si dokáže vysvetliť po svojom, aby mu následne ukázala, že si ich vyložil zle a všetko je úplne inak. 

Najnovší román z dielne Sharon J. Bolton dýcha neskutočným napätím. Je vidieť, že autorka je v tomto štýle doma a dokáže každú situáciu vygradovať do "nepríčetnosti". Čitateľ je nútený sedieť pri knihe až do jej samotného konca. 

Sharon nám tiež v románe vykresľuje ako fungujú niektoré rodiny, aké tajomstvá ukrývajú - nielen pred vonkajším svetom, ale aj pred jednotlivými členmi rodiny. Nastoľuje otázky týkajúce sa migrantov, darcovstva orgánov a mnoho ďalších...

Nemožno sa čudovať, že má Sharon milióny fanúšikov po celom svete, keď píše tak dobre. 

Moje hodnotenie:

Žiadne komentáre: