štvrtok 19. októbra 2017

Zlatokopka 3


Názov knihy: Zlatokopka 3: Nezažiješ, neuveríš (2017) 

Autor: Lucia Sasková 

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Počet strán: 336

Rok vydania: 2017Hlavná hrdinka zisťuje, že ľudia sa síce navonok menia, ale ich vnútro nie, a život beží ďalej, aj keď ten jej sa zastavil. Bola presvedčená, že všetko zlé má už za sebou a svoju pohnutú minulosť môže hodiť za hlavu, keď sa z ničoho nič vynoria staré resty. Jej pokojný život s Romanom sa od základov zmení. Odrazu stojí pred súdom a nesúdi ju len zákon, ale aj ľudia okolo nej. Môže sa stať niečo horšie ako to, že dievča zo smotánky sa ocitne vo väzení? Kam až dokáže Frajer zájsť v chorobnej túžbe po pomste a aký osud čaká jeho samého i svojráznu hrdinku bez mena?


V prvej časti sa mladá dievčina stala zlatokopkou, v tej druhej sa napravila. O čom teda môže byť tretia kniha? Žeby niečo medzitým? Žeby baba váhala/pochybovala o svojom rozhodnutí? Nie a nie. V tejto časti milú Zlatokopku dobehne jej minulosť - hriechy, ktoré napáchala, kým bola dievčaťom, ktoré milovalo šušťanie bankoviek najvyššej hodnoty, cinkanie zlatej kreditky, luxusné dovolenky a život v zlatej klietke.

Príbeh začína vcelku idylkou. Zlatokopka žije s Romanom. Stretávajú sa, ľúbia sa, on pracuje v autoservise, ona v neďalekej kaviarni. Práca ju veľmi baví. Stále nemôže uveriť šťastiu, ktoré ju postretlo. Pravdaže, má i isté pochybnosti. Najmä vo vzťahu s Romanom. Ale drobné krízy vedia veľmi rýchlo vyriešiť. 

Po tom, ako sa Zlatokopka nasťahuje k svojmu drahému, do cesty sa jej nevdojak pripletie Chrústik. Muž, ktorý má asi taký sexepíl ako dopravná nehoda, no vďaka svojmu bohatstvu, nemá núdzu o mladé pipenky, medzi ktoré nie tak dávno patrila aj hlavná hrdinka. Tá s ním však už nemá záujem čokoľvek riešiť. Ibaže, Chrústik sa netvári ako Zoro pomstiteľ, nemá v pláne Zlatokopke podrážať nohy, mstiť sa ani nič podobné. Naopak. Rozbieha kšefty a dohadzuje kunčaftov jej priateľovi Romanovi. Roman sa rád nechá zlákať - Chrústik mu dohodí biznis, ktorý nedokáže odmietnuť. 

Okrem Chrústika sa na scéne objavuje aj Frajer. To už u Zlatokopky začína blikať varovné červené svetlo. Nepáči sa jej, že sa jej chlapi, na ktorých chcela dávno zabudnúť, neustále pletú pod nohy a nenechajú ju žiť si svoj vlastný, pokojný, spokojný život nenáročnej devy. 

Tušenie, že od Frajera nemožno očakávať nič dobré, je správne. Práve kvôli nemu (a tak trochu i sebe) skončí hlavná hrdinka vo väzení. Okúša život o akom sa jej nikdy ani neprisnilo. 

Nešťastná, nespokojná, no vnútorne stále silná osobnosť, ktorá v nej buble pod povrchom, sa snaží popasovať s touto nepríjemnou situáciou. Autorka nám opísala jej pobyt vo väznici do vcelku poriadnych detailov. Čo bolo mimoriadne pôsobivé. 

Okrem toho nám autorka ponúkla nielen pohľad Zlatokopky, ale aj pohľad jej priateľa Romana. Máme tak možnosť konečne nazrieť aj do jeho mysle. Tá je po uväznení jeho priateľky v poriadnom pomykove. Na jednej strane mu neuveriteľne chýba a nevie sa dočkať, kedy ju pustia. Na druhej strane však robí veci, pri ktorých sám seba nespoznáva. Ku všetkému ho ale dokopú rôzne okolnosti... Rozbieha sa mu vo veľkom biznis. Darí sa mu. Je úspešný. No s tým sú spojené aj riziká. Do toho ho privádza Frajer. Muž, ktorého ranené ego jasne volá o pomstu. A nestačí, že sa pomstil Zlatokopke a dostal ju do väzenie, on musí robiť zle aj jej priateľovi. A tak zažíva Roman krušné časy. 

To - či oddelenie zaľúbencom pomohlo; či zmenila Zlatokopku väznica; či zmenili Romana peniaze -, sa už musíte dočítať sami v (sľubovanej) záverečnej časti trilógie o Zlatokopke. 

Moje hodnotenie: ★★★

Zlatokopka
1. Zlatokopka
2. Zlatokopka 2: Náhody neexistujú
3. Zlatokopka 3: Nezažiješ, neuveríš

Žiadne komentáre: