pondelok 31. júla 2017

Zmizelý

Z anglického originálu: The Missing (2016)

Autor: C. L. Taylor

 
Vydavateľstvo: Domino

Český preklad: Zuzana Pernicová

 
Počet strán: 432

Rok vydania: 2017
Pätnásťročný Billy záhadne zmizol z domu uprostred noci. Každý člen rodiny to kladie za vinu sebe samému. Wilkinsonovi sú skrátka tajnostkári, a tak niet divu, že trvá celý rok, než sa vďaka verejnej prosbe o pomoc začne dostávať na povrch desivá pravda. Billyho matka Claire je na pokraji šialenstva. V podivnom stave mysle sa naraz ocitne v neznámej hotelovej izbe alebo sa túla po neznámych uliciach, pričom nemá ani potuchy, ako sa tam dostala. V kabelke nájde predmety, ktoré tam predtým nikdy neboli... Claire stráca vedomie vlastnej identity. Keď sa to stane prvýkrát, lekár to pripisuje silnej reakci na stres. Keď sa ale jedného dňa zobudí Claire s krvou na rukách, nikto nechápe, ako sa to mohlo stať. A najmenej zo všetkých tomu rozumie práve Claire...


"Čekání. Můj život se změnil v jedno předlouhé čekání."


Claire Wilkinsonová už šesť mesiacov čaká na návrat svojho mladšieho syna Billyho. Syna, ktorý jednej noci vybehol von z domu a už sa nevrátil. Príbeh začína v čase, kedy rodina Wilkinsonovcov opäť predstupuje pred médiá a prosí ľudí o pomoc pri hľadaní ich syna. Claire už pozná celý ten kolotoč, čo bude po verejnom vyhlásení v televízii nasledovať. Očakáva množstvo správ od neznámych ľudí, že zahliadli jej syna tam a tam; telefonátov, že videli jej syna na onakom či onom mieste. Vie presne, koľko ľudí ju osloví v domnienke, že videli jej druhorodeného, po ktorom sa akoby zľahla zem. Vie presne, koľko šarlatánov ju osloví, aby jej mohli "vyveštiť" čo je s jej milovaným dieťaťom.

Pri tom všetko psychickom vypätí sa jej začnú stávať nečakané veci. Začne trpieť dočasnými výpadkami pamäti, tzv. fugami, ako jej neskôr vysvetlí jej psychologička. Naraz sa prebudí na neznámom mieste - v hotelovej izbe, na pánskych toaletách... Je zmätená, pretože netuší ako sa tam dostala ani čo robila. Keďže príbeh je rozprávaný v prvej osobe a práve z jej pohľadu, čitateľ prežíva presne rovnaké veci ako hrdinka. To mu dodáva na pútavosti, záhadnosti a dôveryhodnosti. 

Iba máločo sa dá v príbehu predvídať, a aj o tom, čo si myslíte, začnete v ďalšej kapitole pochybovať. Autorka je majsterka v zapletaní deja, vďaka čomu dokáže čitateľa veľmi dobre držať v napätí.  

"Všichni máme svá tajemství. Většinou jde o věci, za které se stydíme, tu a tam o něco hodně ošklivého a občas o něco tak vzácného, že se o to nechceme dělit."


O zmiznutých a unesených deťoch bolo popísaných už mnoho kníh (o filmoch ani nehovorím), dalo by sa povedať, že táto téma už nemá čo nové priniesť. Nemá čím novým zaujať. C. L. Taylor ma však presvedčila, že má. Tému poňala veľmi svojsky. Vyžmýkala z nej všetko, čo sa dalo. Poukázala nielen na to, aké má zmiznutie dieťaťa na každého člena rodiny vplyv, ale aj aký má dopad na ich príbuzných a známych. Ako sa dokáže pohrať s psychikou človeka, ako dokáže otvárať staré rany, nechať na povrch vyplávať staré (zabudnuté) hriechy, no tiež ako dokáže vytvárať nové. Ako sa dokáže pohrať s dôverou ľudí. Ukázať im, že nie je všetko iba ružové, dokonalé, harmonické. Ukázať im, že nikto nie je bez viny. Že za všetkým dobrým sa môže skrývať niečo zlé...

"...děti u sebe neudržíte věčně. Musíte jim dovolit, ať si samy vyberou vlastní cestu, a doufat, že když si vyberou špatnou, vrátí se k vám a nechají si od vás podat pomocnou ruku."


Celý príbeh stojí na postavách. Sú vykreslené bravúrne. Je vidieť, že autorka má odsledovaných ľudí, ich reakcie, ich emócie, čo skvele zakomponovala do románu. Rovnako sa mi páčil jej štýl písania a podania príbehu. Podala celistvý obraz o ľuďoch, o ich nie vždy dobrých rozhodnutiach, o ich zlyhaniach, o ich klamstvách, ich tajomstvách, ich chybách a o snahe (ne)napraviť ich.

Toto bolo moje prvé stretnutie s C. L. Taylor, o ktorej som z každej strany počula iba chvály. Teraz viem, že sú oprávnené. Píše skvele. Tí, čo ešte váhajú, či si od nej niečo prečítať, odkazujem, aby viac neváhali. Stojí to za to. A ja sa idem obzrieť po jej ďalších knižkách 😉

Moje hodnotenie: ★★

Žiadne komentáre: