utorok 2. januára 2024

Kokin oscarovský rebríček 2023

Kníh, ktoré v roku 2023 vedeli uspokojiť môjho čitateľského ducha bolo veľa. (Vďakabohu! 💖) Aj preto je nemožné vybrať iba jednu - tú naj - z toho množstva, ktoré som prečítala. Nečudo, že posledné dva roky som namiesto jednej vyberala až 10 najlepších. Keďže i tento rok som prečítala viac ako 130 kníh, rozhodla som sa v tejto milej tradícii pokračovať. 

Zaujímavosťou je, že som tento rok nielenže nenatrafila na knihu, ktorú by som nedočítala, ale nenatrafila som ani na žiadnu až takú slabú, že by som ju ohodnotila iba jednou hviezdičkou. Z čoho vyplýva, že v tohtoročnom rebríčku nemám Najhoršiu knihu roka. Jupííí! To sa mi ešte nestalo. To sa musí osláviť! 

Najnižšiu známku, akú som knihám dala boli dve hviezdičky (čo v mojom ponímaní hodnotenia znamená: bolo to strašné, ale nie až tak strašné) a stalo sa tak iba v troch prípadoch. O toto nízke hodnotenie sa zaslúžili 👉 Miranda Cowly Heller a jej nudný a predvídateľný Papierový palác, Melanie Harlow s jej Neodolatelnou (to bol jednoducho krok vedľa 👎) a Monika Wurm s Rockovým snom (čo bolo nečakané a prekvapivé sklamanie, pretože jej Rockové tango, ktoré som čítala kedysi dávno, pradávno sa mi páčilo, z čoho vyplývajú iba dve veci: buď mi kniha nesadla, alebo sa mi zmenil vkus 💁). 

No, poďme teraz pekne na môj výber 10 najlepších:

Top 10 najlepších kníh:



The Ink Black Heart (Robert Galbraith)

Pokračovanie o Cormoranovi Strikovi a Robin Ellacott som si nemohla nechať ujsť, a tak som ho prečítala v anglickom jazyku hneď, ako vyšiel. A skutočne klobúk dole pred pani Rowling, pretože sa s dejom a postavami neskutočne krásne vyhrala. 




Dobrý deň smútok/Akýsi úsmev (Franꞔoise Sagan)

Sagan milujem. Jej diela sú krátke, úderné, trefné, priame, ostré, plné melanchólie, smútku, s kde-tu trochou nádeje... A hoci sú stále o tom istom - o láske (zväčša nenaplnenej, preromantizovanej, neopätovanej, naivnej) a o ľúbostnom trojuholníku - stále ma bavia čítať. 




Things We Hide from the Light (Lucy Score)

Lucy Score ma začína baviť čoraz viac. Zaujala ma už knihou Veci, ktoré v nás ostanú navždy, no práve touto druhou časťou v sérii Knockemout si získala moje srdce. Hlavný hrdina Nash je snom každého dievčaťa. A stal sa mojím knižným manželom. Love you Nash 💘




Poslední léto ve městě (Gianfranco Calligarich)

Zbožňujem taliansku literatúru a iba náhodou som narazila na tento skvost od Gianfranca. Autor nás vo svojej knihe preniesol do rokov šesťdesiat-sedemdesiatych (?) a tak hodnoverne zobrazil atmosféru vtedajšieho Ríma, ľudí, že sa od knihy nedalo odtrhnúť. Mala som pocit, že sa sama prechádzam uličkami s hlavným hrdinom (áno, predstavovala som si, že Arianna som ja), popíjam s ním, fajčím, vozím sa s ním v aute a debatujem len tak o všetkom a o ničom. 




He´s Just not That Into You (Greg Behrendt & Liz Tuccillo)

Nie je z teba až tak paf je názov knihy (áno i filmu), ktorú som si musela prečítať i v origináli. Je prosto výborná. Nesmierne náučná, ba poučná! Nejde o beletriu, je to non-fiction, v ktorej autori rozoberajú partnerské vzťahy. Na nič sa nehrajú a vravia na plné ústa ako to je, ako to v živote, najmä teda vo vzťahoch, funguje. Túto knihu by si mala prečítať každá žena - už vo svojich pätnástich. A potom opakovane aspoň raz za dva roky. Len, aby si nezabudla 😉



A taková to byla láska... (Anna Gavalda)

Annu Gavaldu som objavila náhodou a jej tvorba sa mi nesmierne zapáčila, až som si musela zadovážiť všetky knihy, ktoré jej u nás (popravde, viac v ČR ako u nás) vyšli. Píše veľmi zrozumiteľne. príjemne sa číta. Píše o živote, jeho fungovaní, píše o láske, o ľuďoch a to v rôznych podobách.





Táto izba sa nedá zjesť (Nicol Hochholczerová)

"Útla knižočka, ktorá sa dá prečítať na jeden nádych, no predýchať ho nie je také jednoduché." Cena Anasoft litera a aj táto veta rozhodla o tom, že si knihu chcem prečítať. A veru musím iba súhlasiť. Veľmi metaforické dielo, kde hlavná hrdinka rozpráva svoj príbeh, ktorý sa zameriava na jej vzťah k päťdesiatnikovi. Nutné je podotknúť, že dievčina opisuje svoj vzťah k nemu počas šiestich rokov, a to od svojich 12-tich.



Veľká panda a malý drak (James Norbury)

Toto bolo také milé. Prekrásna knižka plná myšlienok a ľúbivých kresieb. Toto chcete čítať. Dokola. Dokola. Dokola.





Detektív z minulosti (Ivica Ďuricová)

Čítam aj slovenských autorov (pravdaže, mohla by som aj viac, nuž ale... 💁), o to viac som radšej, keď ich knihy stoja za to a objavia sa aj v mojej top desiatke. Tento rok som medzi skvele píšucich zaradila aj Ivicu Ďuricovú. Jej Detektív z minulosti, ktorého som si požičala z knižnice, ma doslova pohltil, až som si titul musela kúpiť! A k nemu aj všetky jej ostatné beletristické diela. Výborná autorka.



Hook, Line, and Sinker (Tessa Bailey)

Nevedela som sa dočkať prekladu, tak som si knihu prečítala v angličtine. A bola to bomba! Veľmi romantická, avšak aj zábavná kniha. Hrdinovia si ma získali od prvého momentu. Ak túžite po dobrej romantike, potom Tessa Bailey nebude krok vedľa. Minimálne táto jej kniha nie 😉




Naj knižná séria:

Scandalous Highlanders (Suzanne Enoch) 

Po dlhom čase som si opäť niečo prečítala od mojej obľúbenej autorky historických romancí Suzanne Enoch a mojej dušičke ulahodila na plnej čiare. Hoci historických romancí čítam čoraz menej, som rada, že Suzanne ani po rokoch neuberá na kvalite. Jej séria zo Škótskej vysočiny (spolu 4 knihy: Ďábel nosí kilt, Nezkrotný horal, Návrat na Vysočinu a Nekdo to rád skotské) ma nesmierne bavila.



Najvtipnejšia kniha:

Rytmus, já & Malychin (Mariana Zapata)

Zapata je autorka povestná svojimi slowburn romancami. Priznám sa, že tento typ románov mám najradšej. A musím priznať, že Mariana ich vie písať bravúrne. Okrem skvelého deja, vie byť aj príjemne vtipná a v tomto roku to bola práve jedna z jej kníh, pri ktorej som sa nahlas smiala. Preto jej právom patrí titul najvtipnejšia kniha.



Objav roka:

M.W. Craven

Loutkové divadlo, Černé léto i Kurátor prispeli k tomu, aby som si zamilovala thrillery z pera britského autora M. W. Cravena. Píše napínavo, čo dostatočne udrží moju pozornosť a jeho dvojica - detektív Washington Poe a analytička a nerdka v jednom Tilly Bradshawová - sú zárukou dobrého čítania. 



Najkrajšia obálka:


The Cuckoos´s Calling (Robert Galbraith)

Zo všetkých kníh, ktoré som tento rok prečítala mala najkrajšiu obálku kniha Volanie kukučky. Keďže som ju v roku 2023 čítala v anglickom jazyku, jej obálka je v originálnom prevedení. 




Knihy v číslach:

135 - počet prečítaných kníh
40 576- celkový počet strán, ktoré som prečítala 
11 - kníh napísali slovenskí autori
57 - toľko kníh získalo plný počet hviezdičiek
1 088 - najvyšší počet strán jednej z kníh
13 - celkový počet prečítaných historických romancí, čo predstavuje takmer 10 %
28 - počet kníh prečítaných v anglickom jazyku, čo predstavuje skoro 21 %
0 - kníh dostalo 1 hviezdičku
0 - počet kníh, ktoré som nedočítala
4,17 - je priemerná známka hodnotenia kníh, ktoré som za rok prečítala, ktorá je o 0,12 vyššia ako tá v minulom roku.

Žiadne komentáre: