sobota 6. januára 2018

3x Hercule Poirot

Z anglického originálu: Death on the Nile (1937) / Murder in Mesopotamia (1936) / Appointment with Death (1938)  

Autor: Agatha Christie   

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ  

Preklad: Viera Marušiaková, Katarína Jusková, Lenka Cinková

Počet strán: 552

Rok vydania: 2017


Smrť na Níle, Vražda je zvyk a Schôdzka so smrťou – tieto tri detektívne príbehy z pera Agathy Christie patria k tomu najlepšiemu, čo počas svojej bohatej kariéry napísala. Okrem postavy svojrázneho belgického detektíva Hercula Poirota ich spája aj fakt, že autorka umiestnila dej do exotického prostredia Blízkeho a Stredného východu.
V Smrti na Níle nás zavedie do Egypta, v románe Vražda je zvyk sa ocitáme na odľahlom archeologickom nálezisku v Iraku, a napokon v Schôdzke so smrťou sa vydáme na cestu do Jeruzalema a starobylej Petry. A ako inak, vo všetkých troch príbehoch sa odohrajú zločiny, ktorých rozlúštenie poriadne potrápi Poirotove sivé mozgové bunky.Slovenský spisovateľ pripravil pre fanúšikov Agathy Christie úžasné prekvapenie. Do jedného vydania vložil tri príbehy slávneho detektíva Hercula Poirota. Takto sa jeho fanúšikovia môžu tešiť na jeho tri najlepšie prípady. 

Smrť na Níle
Krásny príbeh. Klasický trojuholník. Žena ukradne priateľke snúbenca a vydá sa za neho. Priateľka, v tomto príbehu Jackie, to nedokáže uniesť a mladomanželov prenasleduje, kde sa dá. Vyberie sa za nimi dokonca aj na plavbu po Níle... počas plavby dôjde k vražde. Bola Jackie natoľko zúfalá, že zabila svoju kamarátku? Alebo svoju manželku zabil jej manžel? To už sú otázky pre slávneho detektíva, ktorého sivé mozgové bunky nikdy nespia. 

Agatha príbeh podáva so šarmom typickým pre ňu. Je napínavý, je pútavý a či ho čítate prvý alebo dvadsiaty raz, stále vám má čo povedať, stále ostáva výborným, stále ho milujete a vravíte si: toto si musím ešte niekedy prečítať.

Moje hodnotenie: ★★★★★

Vražda je zvyk
Príbeh, v ktorom sme sa vydali do Iraku, kde Louise, manželku slávneho archeológa sužujú desivé halucinácie, som - na rozdiel od ďalších dvoch príbehov v zbierke - čítala po prvýkrát. Louise mali za pomätenú. Videla, čo iní nie, počula, čo iní nie, dokonca dostávala výhražné listy. Až kým sa výhražky z listov nesplnili. Louise zomrela a ani jej sestra Amy, ktorá jej prišla na výprave robiť spoločnosť, jej nedokázala pomôcť. Záhadu jej smrti však dokázal vyriešiť jeden muž. Jediný svojho druhu, špičkový detektív. Že kto? Herule Poirot.

Moje hodnotenie: ★★★★★

Schôdzka so smrťou
Pani Boyntonová je semetrika. Komanduje, ba priam až tyranizuje svoje deti, ktoré napriek tomu, že sú už dospelé, ju poslúchajú na slovo a nedovolia si jej v ničom oponovať. Boja sa jej ako čerta. Zo života, ktorý deťom znepríjemňuje ich vlastná matka, ich napokon dostane jej smrť. Úmyslená? Neúmyselná? A ak úmyselná, navstáva nám otázka: kto je vrah? Jedno z jej vlastných detí? Urobili by to? A dokázali by to vôbec urobiť? 

Hercule Poirot je šampión, najlepší z najlepších (ak vôbec je niekto ešte lepší - čo si ani ja, a nakoniec ani on nemyslí 😆) a podarí sa mu rozlúsknuť aj túto vraždu. 

Moje hodnotenie: ★★★★★

Kniha vo svojom prevedení môže byť ideálnym darčekom pre všetkých priaznivcov Agathy Christie. A myslím si, že rovnako urobí radosť i milovníkom detektívok.

Moje celkové hodnotenie: ★★★

Žiadne komentáre: