pondelok 28. apríla 2014

Máj prinesie knihy o láske

Je tu máj, lásky čas a s ním pravdaže i moja ponuka "zaláskovaných" kníh. Pozrite si pestrú paletu kníh, ktoré vydajú vydavateľstvá v tomto mesiaci. Vybrala som tie, ktoré ma hneď chytili za srdce ;-)

Pravidla důvěrných vztahú (Suzanne Enoch)
Už začiatkom tohto mesiaca 5. 5. (pekný dátum, však?) nám české vydavateľstvo Domino prinesie poslednú knihu z "rozbehnutej" série Klubu dobrodruhov.

Kapitán Bradshaw Carroway miluje more celou svojou dušou. Keď na bojisku príde o priateľa, začne pochybovať, či je pre neho tento krvavý život... no starosť o skupinu nudných aristokratov mu tiež nepripadá dostatočne zmysluplná. Nanešťastie ich má plnú loď. Jeho pohľad predsa len upúta jedna z pasažierok... 
Slečna Zephyr Ponsleyová precestovala celý svet, ale na poli lásky je nováčikom. Nikdy neprišla na chuť tancu ani flirtovaniu. Vedecké skúsenosti ju však naučili že pokiaľ ide o neodolateľnú príťažlivosť medzi dvoma jedincami, žiadne pravidlá neexistujú. A nakoniec možno zistí, že žiadne dobrodružstvo nie je tak nebezpečné a príjemné ako poddať sa vášni. 

Posedlost (J. R. Ward)
Padlí anjeli sú späť! Nedočkavci sa môžu začať tešiť na piaty príbeh o Jimovi.Celá kniha bude rozoberať ďalší zo siedmych smrteľných hriechov - posadnutosť. Vydavateľstvo Baronet avizuje, že knižočka vyjde už 21. mája. Tešíme...

Po nevydarenom manželstve sa Cait Douglassová konečne rozhodne odhodiť zábrany a začne žiť naplno. Nie je však pripravená na to, že behom jedného večera jej cestu skrížia dvaja príťažliví muži: spevák, gitarista a rodený džentlmen Gordon Benjamin, a drsný, živočíšny barový vyhadzovač Duke. Cait nevie, koho si má vybrať – ani aké dramatické následky bude mať jej voľba...
V súboji dobra a zla jasne víťazí tím padlých anjelov, avšak Jim Heron, nedobrovoľný spasiteľ ľudstva, nečakane zariskuje a svoje predchádzajúce víťazstvo venuje svojej diabolskej protivníčke Devine. Tá na oplátku z pekelnej studne prepustí dušu nevinnej Sissy Bartenovej. Jim nemyslí na nič iné než na Sissy a jej bezpečie, zanedbáva svoje povinnosti i súperenie o ďalšiu dušu. Jeho pochybenie má však katastrofálne následky.

Analfabetka, ktorá vedela počítať (Jonas Jonassson)
Po storočnom starčekovi a jeho nezabudnuteľných dobrodružstvách (pre pripomienku klikni sem) prichádza vydavateľstvo Ikar s druhou knihou od Švéda Jonassona. Tentoraz bude ústrednou postavou žena a nie hocijaká, lež dievčina čiernej pleti, ktorá nevie čítať, avšak vyzná sa v matematike. Podľa anotácie si autor vzal na mušku rasizmus, diktátorstvo, fundamentalizmus, nekompromisnosť aj úplne obyčajnú všadeprítomnú ľudskú hlúposť - všetko s láskavým humorom. Nuž, tak ako, čakajú aj Nombeko podobné dobrodružstvá ako starčeka? Nechajme sa prekvapiť. Kniha bude v predaji od 6. mája. 

Nombeko Mayeki sa narodila v roku 1961 v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať, desaťročná osirela a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B.
Životaschopná černoška zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov. Osud ju zavial ďaleko od Soweta, najprv k neznesiteľnému, večne opitému inžinierovi, potom k dvom navlas rovnakým, a predsa úplne rozdielnym bratom, k trom Číňankám s pochybným úsudkom aj k stretnutiu s tajnými agentmi, významnými politikmi a prezidentmi. A ešte k jednému ťažkému trojmegatonovému výbušnému problému. Veď na koho sa obrátiť, keď Juhoafričania koketujú s jadrovou výzbrojou a svetové veľmoci sú v pozore? A keď je na predaj bomba, ktorá v skutočnosti neexistuje?
V knihe Analfabetka, ktorá vedela počítať si Jonas Jonasson posvietil na rasizmus, diktátorstvo, fundamentalizmus, nekompromisnosť aj úplne obyčajnú všadeprítomnú ľudskú hlúposť. Robí to s láskavým humorom, ktorý čitatelia poznajú z jeho prvej celosvetovo úspešnej knihy Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol.
A na večné veky rúca mýtus o tom, že králi nepodrezávajú sliepky.

Bridget Jonesová - Zbláznená do chlapa (Helen Fielding)
Nebolo to tak dávno, keď sme sa všetci zbláznili do knihy (poniektorí možno i do filmu) o bucľatej tridsiatničke Bridget Jones. Už len keď sa spomenie jej meno, každý hneď vie o koho ide... veru málo je takých svetoznámych hrdinov - obzvlášť hrdiniek, ktoré sa natoľko vryjú do pamäte čitateľa. Spisovateľka nám prináša po pätnástich rokoch pokračovanie! Takže čo treba spraviť? Do 20. mája si prečítať prvé dve knihy, aby sme sa navnadili na dlhoočakávané pokračovanie ;-)

Bridget Jones má päťdesiatjeden rokov, sama vychováva dve deti, píše scenár a (zasa raz) sa všemožne pokúša nájsť si partnera. V hlave jej víria napríklad aj tieto zásadné otázky: Čo urobíte, keď vaša priateľka oslavuje šesťdesiate narodeniny v ten istý deň, keď váš frajer slávi tridsiatku? Je nesprávne klamať o svojom veku v online zoznamke? Je nemorálne ísť ku kaderníčke, keď jedno z vašich detí má vši? Tweetuje dalajláma osobne, alebo to zaňho robí nejaký asistent? Keď sa s niekým vyspíte po dvoch stretnutiach a šiestich týždňoch strávených esemeskovaním, je to to isté, ako keď sa v časoch Jane Austenovej zosobášite po dvoch stretnutiach a šiestich mesiacoch strávených písaním listov?
Neodolateľná Bridget uvažuje nielen o týchto otázkach, ale aj o iných dilemách modernej doby, popritom tweetuje, esemeskuje a znovuobjavuje svoju sexualitu v životnej fáze, ktorú niektorí drzo nazývajú "stredným vekom".

Žiadne komentáre: