piatok 27. decembra 2013

Kokina top desina

Rebríček desiatich najlepších kníh, ktoré som prečítala v roku 2013 alebo Kokina top desina. Tento (dúfam, že pravidelný) rebríček prináša desiatku kníh od posledného miesta po prvé. Za rok sa mi dostalo do rúk mnoho skvelých kníh a teda aj výber najlepších z najlepších bol pre mňa oveľa ťažší (na jednej strane je fajn, že som mala šťastie na dobré knihy, na strane druhej to bolo pre mňa o to ťažšie rozhodovanie). 

Takže tu je moja TOP 10:

 
Zsadist je jedným zo šiestich upírov bojovníkov Bratstva čiernej dýky, ktoré bráni svoju rasu pred neúprosnými nepriateľmi. Vo svojej duši nosí temnú minulosť plnú utrpenia a pokorenia, ktorá v ňom vyvoláva neuhasiteľnú zúrivosť. Je známy svojimi strašnými činmi a jeho divokosti sa obávajú ako ľudia, tak i upíri. Hnev je jeho jediným druhom a hrôza vášňou - pokým nezachráni krásku upírku z rúk nepriateľa. Bellu okamžite zaujme Zsadistova nespútaná sila. Obaja v sebe nájdu zaľúbenie, ale bojovníková túžba po pomste jej mučiteľom ho privádza do šialenstva. Jeho utrápenej duši musí pomôcť Bella, aby našli cestu k spoločnej budúcnosti.

9. Neslušná sázka (Kieran Kramer)
Harry Traemore chce prežiť život hýrením a radovánkami. Keď ho však princ regent označí za jedného z „nemožných starých mládencov“ a zatiahne ho do nemravnej stávky, bude musieť spojiť všetky sily, aby si uchránil svoju slobodu. Pravidla sú jednoduché: ten mládenec, ktorého milenku označia za „najrozkošnejšiu spoločníčku“, môže ostať naveky slobodný. Zhoda náhod privedie Harrymu do cesty Molly Fairbanksovú. Molly je síce veľmi príťažlivá mladá dáma, ale s Harrym majú už od detstva viac ako rozporuplný vzťah. A naviac – Molly rozhodne nemá náladu na hry...   
 

8. Záhadná snúbenica (Sabrina Jeffries)
Oliver Sharpe, lord Stoneville je notorický záletník a starý mládenec. Zdá sa však, že s týmto spôsobom života je koniec. Starej matke Hetty Plumtreeovej totiž došla trpezlivosť a postavila ho pred ultimátum: buď sa do konca roka ožení, alebo môže zabudnúť na dedičstvo...
Maria Butterfieldová prichádza so svojím bratancom Freddym z Ameriky do Anglicka hľadať svojho snúbenca Nathana Haytta. Cesta ich zhodou náhod zavedie do bordelu, kde sa stretáva s Oliverom a jeho zvláštnou ponukou - predstierať, že je jeho snúbenica...
 
Gelt už pri prvom pohľade na Lesnu vedel, že je vyvolená jeho srdca. Bol však presvedčený, že láska sa dá aj vynútiť... Koľko času musí prejsť, aby pochopil, že v láske niet miesta pre strach a moc? Koľko času musí prejsť, aby jej srdce prijalo ponúkanú lásku? 

 
6. Dohodnuté manželstvo (Jennifer Probst)
Majiteľka kníhkupectva Alexa Maria McKenzieová chce zachrániť rodinné sídlo, a preto sa musí čo najrýchlejšie vydať. Láska ju však akosi obchádza. Ale ani vo sne si nepredstavovala, že jej osud privedie do cesty brata najlepšej priateľky, ktorý jej v detstve zlomil srdce. Miliardár Nicholas Ryan neverí v manželstvo, no ak chce zdediť strýkovu firmu, musí sa čo najskôr oženiť. Keď sa dozvie, že sestrina priateľka zúfalo potrebuje peniaze, urobí Alexe ponuku, aká sa jednoducho neodmieta. Manželstvo dôsledne podľa zmluvy – nijaké záväzky a najmä nijaké city. Rok to hádam vydržia, alebo nie?


5. Kliatba (Jana Pronská)
Kliatba nešťastnej matky odsúdila Markusa Berzeviča pred mnohými stáročiami na večný život – kliatba taká mocná, že sa ju nedarí zlomiť nijakými čarami. Keď Markus stráca aj poslednú iskierku nádeje, na jeho tajomný Čierny hrad v hlbokých lesoch osud zaveje krásnu Verenu z Orlay. Verena je výnimočná mladá žena, no bude jej srdce dosť veľké a myseľ dosť slobodná, aby prijala neuveriteľnú pravdu o záhadnom hradnom pánovi? 4. Seznam skandálních snů (Sarah MacLean)
Žiadna ozajstná dáma nefajčí cigary, nejazdí obkročmo, nestrieľa z pištole a nepije škótsku whisky. Lady Calpurnia Hartwellová tieto pravidlá dodržiavala celý svoj život. V dvadsiatich-ôsmych rokoch z nej poslušnosť a vychovanie spravili starú pannu. Ale keď sa jej mladšia sestra Mariana zasnúbi, Callie začne mať toho akurát tak dosť. Napíše si zoznam tajných snov, ktorými by sa žiadna dáma nemohla chváliť, a ihneď začne plniť prvý z nich: pobozkať Gabriela St. Johna, markíza Ralstona. 
 
3. Vévoda a já (Julia Quinn)
Simon Basset, vojvoda z Hastingsu, vymyslel plán ako sa zbaví všetkých dohadzovačiek a vydajachtivých dievčat. Predstiera náklonnosť k Daphne Bridgertonovej, mladšej sestre svojho priateľa Anthonyho, s ktorou uzavrie dohodu, že sa jej bude naoko dvoriť. Hoci sa nechce ženiť, na Daphne je niečo, čo mu zrýchľuje tep. Daphne rýchlo zabúda, že Simonovo dvorenie je iba hra. Či už za to môže okúzľujúci pohľad jeho prenikavých modrých očí, alebo to, čo cíti v jeho objatí, jedno je isté - postupom času sa do vojvodu naozaj zamiluje. Musí si však dať pozor, aby jej vojvoda, ktorý prisahal, že ostane navždy slobodný, nezlomil srdce.

2. Nehanebná Beth (Karen Robards)
Elizabeth Banningovú pokladá londýnska spoločnosť za nehanebnú koketu – len preto, lebo bola dvakrát zasnúbená a obe zasnúbenia zrušila zo strachu pred manželstvom bez lásky. Keď sa počas večierka u svojej sestry Claire rozhodne dať košom ďalšiemu snúbencovi, ohrdnutý nápadník sa na ňu vrhne a zastaví ho až poriadny úder do hlavy. Našťastie pre Beth sa v miestnosti ukrýva tajomný muž, ktorý jej pomôže vybŕdnuť z chúlostivej situácie. Mladá žena však netuší, že Neil Severin nie je obyčajný vlamač, ale tajný agent v službách koruny, ktorý vnikol do domu s jediným cieľom: zabiť jej švagra Hugha, vojvodu z Richmondu.

1. Dohadzovačka (Rexanne Becnel)
Olivia Byrdová, krásna a duchaplná dievčina, si od svojho vstupu do spoločnosti zapisuje poznámky o každom slobodnom mužovi, s ktorým kedy pila čaj alebo krúžila po tanečnom parkete. Jej záznamy už pomohli niekoľkým priateľkám zakotviť v manželskom prístave, no zatiaľ nenašla nikoho, kto by sa k nej aspoň trochu hodil. Keď jej však cestu skríži lord Neville Hawke, odrazu všetci muži v jej denníku vyzerajú v porovnaní s ním priam dokonalí. Hawke je totiž svetácky bonviván a zvodca, jeden z tých mužov, voči ktorým by dobre vychovaná mladá dáma mala byť dokonale imúnna.

Žiadne komentáre: