štvrtok 31. októbra 2013

Knižné novinky v novembri

November sa chystá prekvapiť niekoľkými zaujímavými knižnými titulmi. Po bádaní na nete neušli mojej pozornosti knižky, ktoré by som isto iste uvítala vo svojej knižnici. Už len našetriť peniažky ;-)

Vojvoda a ja (Julia Quinn)
Po prvýkrát na slovenskom trhu vychádza knižka americkej spisovateľky z jej najúspešnejšej série o rode Bridgertonovcov. Dočkali sme sa slovenského prekladu! Takže dámy, ktoré ste doteraz váhali či siahnuť po knihe Vojvoda a ja, teraz máte jedinečnú možnosť (o tom, že sa ju čítať oplatí sa presvedčte aj tu - klik). Od 1. novembra je vonku. Vydáva ju nové vydavateľstvo Pandora.

Simon Basset, vojvoda z Hastingsu, vymyslel plán ako sa zbaví všetkých dohadzovačiek a vydajachtivých dievčat. Predstiera náklonnosť k Daphne Bridgertonovej, mladšej sestre svojho priateľa Anthonyho, s ktorou uzavrie dohodu, že sa jej bude naoko dvoriť. Hoci sa nechce ženiť, na Daphne je niečo, čo mu zrýchľuje tep. Daphne rýchlo zabúda, že Simonovo dvorenie je iba hra. Či už za to môže okúzľujúci pohľad jeho prenikavých modrých očí, alebo to, čo cíti v jeho objatí, jedno je isté - postupom času sa do vojvodu naozaj zamiluje. Musí si však dať pozor, aby jej vojvoda, ktorý prisahal, že ostane navždy slobodný, nezlomil srdce.

Průvodce dámy nepřístojným chováním (Suzanne Enoch)
V poradí druhú knihu zo série Klubu dobrodruhov prináša na naše pulty české vydavateľstvo Domino od 13. novembra - ako avizujú na svojich stránkach.

Theresa Wellerová je dobre vychovaná mladá dáma z vysokej spoločnosti. Pravidla spoločenskej etikety nielen ovláda, ale tiež predpokladá, že ich dodržiavajú aj ľudia v jej okolí. Preto ostáva pohoršená, keď pokojnú atmosféru pri večeri pokazí svojim neprístojným správaním poručík Bartholomew James. Tento muž je jasným protikladom džentlmena. Stačí však jeden jeho bozk – a Theresa už nedokáže myslieť na nikoho iného. Navzdory všetkému, čo do nej pri výchove vštepovali, ho pozve na prechádzku kočom, dokonca ho vyzve do tanca a pokúsi sa začleniť ho naspäť do vysokej spoločnosti. A Bartholomew? Ten vie, že Tess je dáma schopná vychutnať si aj neprístojné správanie.

Juvenílie (Jane Austen)
Ako pravá faninka Jane Austen sa teším na knihu, ktorú tento mesiac chystá vydať vydavateľstvo Slovart. Jej cena je preukrutne vysoká, tak dúfam, že obsah je "na nezaplatenie" ;-)

Juvenílie uzatvárajú dielo Jane Austenovej, obsahujú texty z ranej mladosti, básne, nepublikované počas jej života, a tri modlitby z neskorších období. Väčšina textov sa zachovala v troch rukopisných zošitoch, autorka ich pôvodne písala predovšetkým na pobavenie rodiny a priateľov počas večerných posedení. Sú to najmä letmé, no napriek tomu prenikavé sondy do ľudskej duše i charakterov, ktoré dokumentujú Austenovej postupnú premenu na hĺbavú a zrelú autorku nesmrteľných románov. Zbierka juvenílií vychádza v slovenčine prvý raz.

Arnarove deti - sága o Vikingoch (Blanka Gondová)
Slovenská autorka, ktorá napísala historickú romancu Carpona v plameňoch, prichádza na knižné pulty s novinkou o Vinkingoch. Kniha ponúka štyri príbehy troch súrodencov a Arnarovho vnuka Dagura, okorenené severskými mýtmi, bohmi, dobrodružstvom a láskou - znie to zaujímavo. Čo poviete?

Lilja, Olaf a Magnús žijú na Islande v osade svojho otca Arnara. Najvyšší boh Ódin bdie nad ich prosperitou, ale nedokáže zastaviť to, čo je už dávno utkané v niti osudu. Blíži sa posledný súboj bohov s temnými bytosťami podsvetia - Ragnarok. Jedine krásna Lilja môže zachrániť aspoň kúsok života na ostrove, ktorý sa rúti do záhuby. Jej brat Olaf sa z núdze vydá hľadať nové lovisko rýb, ale na mori ho zmietne vlna a odnesie k brehom krajiny, kde žijú trolovia. Medzitým ich brata Magnúsa unesú kupci a predajú ho ako otroka. Stane sa z neho vikinský bojovník, ktorý na ďalekých anglických brehoch bojuje za lásku princeznej Roweny a slobodu. Vo štvrtom príbehu sa spolu s Liljiným synom Dagurom vydáte na dobrodružnú výpravu, ktorej cieľom je prinavrátiť siedmim severským kráľovstvám kúzelné meče a zachrániť princeznú fjordov z rúk zlého čarodeja Vagana, Temných elfov a Dragonidov.

Chamtivosť (J. R. Ward)
Za povšimnutie určite stojí kniha o Padlých anjeloch, ktorú vydáva už 11. novembra vydavateľstvo Ikar. České čitateľky Wardovú už veľmi dobre poznajú - predovšetkým vďaka jej sérii o upíroch Bratstvo čiernej dýky. Zo série o Padlých anjeloch vydali už štyri knihy - tak uvidíme ako si Ikar "švihne" s vydávaním ďalších dielov ;-)  

Osamelý štyridsiatnik Jim Heron nevie nič o vykúpení ani v také niečo neverí – jeho profesiou sa stala pomsta a hriech považuje za relatívny pojem. Všetko sa zmení, keď sa z neho stane padlý anjel a jeho úlohou je spasiť duše siedmich ľudí, ktorí podľahli niektorému zo siedmich smrteľných hriechov. Odmietnutie poslania neprichádza do úvahy. Vin diPietro celkom prepadol obchodovaniu a hromadeniu majetku. Až v kritickej chvíli zasiahne osud a do cesty mu privedie neústupčivého samozvaného záchrancu Jima Herona a príťažlivú ženu. Pod ich vplyvom Vin postupne spochybňuje svoje pôvodné zásady aj životný cieľ. Keď si naňho začne robiť nárok zákerná temná sila, Vin sa rozhodne spolupracovať s padlým anjelom. Nielen preto, aby si získal lásku, ale predovšetkým aby očistil vlastnú dušu. 

Žiadne komentáre: