sobota 29. decembra 2012

Kokina top desina

Prinášam vám novú rubriku s názvom Kokina top desina, v ktorej som zostavila rebríček desiatich najlepších kníh, ktoré som prečítala v roku 2012. Budem sa snažiť tento rebríček zostavovať pravidelne každý rok. 
Takže tu je moja TOP 10 od posledného miesta až po prvé:


Scenáristka Louise Calabreseová sa po ceste na natáčanie v aljašskej divočine musí tlačiť v helikoptére s tým posledným, o koho by stála: je to Jack Townsend, sexsymbol Hollywoodu, ale pre Lou len nafúkaný sukničkár. Nedávno ho opustila hrdinka posledného filmového hitu, ktorá sa vzápätí vydala za Louinho dlhoročného priateľa. Lou má pocit, že nič horšie sa jej už nemôže stať. Avšak iba do chvíle, než sa z pilota nestane nájomný vrah, ktorý má miláčika Ameriky zastreliť, a ich vrtulník havaruje uprostred zasnežených lesov.


Frances Allardová, mladá učiteľka hudby a Lucius Marshall, vikomt Sinclair, sa stretnú uprostred snehovej búrky. Obaja sú nútení stráviť noc vo vidieckom hostinci, kde spolu prežijú chvíle plné vášne. Frances však dobre pozná svoje miesto vo svete, a tak sa rozhodne zabudnúť na tú výnimočnú noc i na muža, ktorý ju tak očaril. Keď sa ale riadením osudu neskôr znova stretnú, Lucius sa zaprisahá, že tentoraz sa už ich cesty nerozídu.


 

Alex Leslie, škótsky šľachtic, je obávaný kapitán korzárskej lode, ktorá smeruje k brehom Brazílie po diamanty. Do zajatia sa mu dostane krásna, ale vzdorovitá dcéra škótskeho odpadlíka Jeanette Campbellová. Alex má veľa dôvodov nenávidieť ju, lebo patrí do rodu, ktorým nesmierne opovrhuje. No kdesi uprostred oceána sa jeho odpor mení na lásku, o ktorej si myslel, že ju nikdy nenájde.

 
 

Haven Travisová, dcéra z bohatej naftárskej rodiny, sa zaľúbi do kolegu z univerzity Nicka Tannera. Napriek otcovej vôli sa zaňho vydá, ale Nick sa postupne ukáže ako surový, tyranský manžel – manželku po všetkých stránkach utláča, až sa napokon uchýli k surovému násiliu. Haven sa spozná s Hardym Catesom, „modrookým diablom“, ktorý nepatrí do jej spoločenskej vrstvy, no jej rodina je opäť proti nemu, hoci Hardy sa vypracoval na bohatého naftára. Dá si tentoraz Haven pozor a nebude konať v rozpore s rodinnými radami?

Jordan Hale sa po rokoch vracia ako bohatý a pekný mladý muž do svojho rodiska na zanedbanú plantáž Eden, kde kedysi jeho otec pestoval cukrovú trstinu. Nevracia sa len kvôli rodičovskému domu, chce zistiť pravdu o smrti rodičov a pomstiť ich. Hlavným podozrivým je sused, plantážnik Maximillian Courtland. Max žije na plantáži vo Willoughby s manželkou a dvoma dcérami Lexiou a Celiou. Ich tretia, najmladšia Evangeline žije na farme Eden, o čom Max netuší. Eve a Jordana sa zblížia, hoci Jordan netuší, že Eve je dcérou jeho protivníka.Sebastián Rozgoni, lúpežný rytier, sa podujme chrániť Barboru Barcaiovú pred chamtivým strýkom, ktorý ju chce vydať za starého násilníka Mikuláša Ujheliho a zmocniť sa jej majetku. Barbora statočne odoláva nanútenému sobášu a dočasne nachádza útočisko v Sebastiánovej pevnosti - Zbojníckej skale.


Keď sa Max St Albans, neslávne známy ako Diabolský markíz, rozhodne očistiť rodinné meno, začne sa obzerať po krásnej urodzenej neveste s nepoškvrnenou povesťou. Zo všetkých vhodných mladých dám mu padne do oka svojrázna Daphne Starlingová, ktorej nechýba ani krása, ani šľachtický pôvod, iba s jej povesťou v londýnskych vysokých kruhoch to nevyzerá najlepšie.

 
 

Román predstavuje tajné bratstvo šiestich upírskych bojovníkov, ochrancov rodu, ktorí pod rúškom noci vedú nekonečnú a neúprosnú vojnu s odvekými nepriateľmi o svoje územie v Caldwelle. Najkrvilačnejším z upírov je vodca bratstva - Wrath, ktorý túži pomstiť smrť svojich rodičov. No keď Darius, jeden z jeho najstatočnejších bojovníkov, padne a zanechá po sebe dcéru Elizabeth Randallovú, ktorá je napoly človek, napoly upír, musí Wrath za ňu prevziať zodpovednosť.


Augusta Muddová, majiteľka najväčšieho podniku v malom meste, sa po troch rokoch trpezlivého čakania na deň, keď ju jej priateľ Amos Dewey požiada, aby sa stala jeho manželkou, rozhodne zobrať veci do vlastných rúk. S pomocou príťažlivého Romea Akersa sa všemožne snaží vzbudiť v Amosovi žiarlivosť a dostať ho k oltáru. V Romeovi sa však napriek čistému úmyslu Gussie pomôcť, prebudí láska - zaľúbi sa do nej.


Na historickom pozadí procesov s bosorkami, morovej nákazy a života v stredovekom meste a osade sa odvíja pútavý romantický príbeh plný lásky, utrpenia, zúfalstva, vzbury, ale i pokory a zmierenia. V jeho centre sú životné osudy Gregora Mocha, posledného z rodu mestských katov. Gregor, kat, kováč, ránhojič, nešťastný človek, osamotený, všetkými opovrhovaný, túži len po tom, aby mohol žiť obyčajný život. Keď sa mu podarí zachrániť pred smrťou upálením Alžbetu Klásikovú, ktorú neprávom obvinili z bosoráctva, v jeho zatvrdnutom srdci začne klíčiť dovtedy nepoznaný cit... 

Žiadne komentáre: