sobota 24. marca 2012

Tajemství dámy

Z anglického originálu: A Lady´s Secret (2008)

Autor:
Jo Beverley

Vydavateľstvo: Domino

Český preklad: Karolina Slámová

Počet strán: 328

Rok vydania: 2009Robin Fitzvitry stretáva v malom francúzskom hostinci hromžiacu mníšku. Zaujme ho, a pretože trochu rozptýlenia mu príde vhod, ponúkne jej doprovod na ceste do Anglicka. Petra d´Averilo síce strávila veľa rokov v talianskom kláštore, ale od mníšky má veru ďaleko. Tento prevlek si zvolila preto, aby skryla svoju totožnosť a mohla sa skrývať pred svojimi prenasledovateľmi. Po matkinej smrti čelí neustálemu nebezpečiu, a tak sa vybrala za svojim otcom, anglickým lordom, ktorý však nemá o jej existencii najmenšie tušenie.
Petra využíva šancu, ktorá sa jej núka a prijíma ponuku cestovať so šľachticom. Spočiatku je rozhodnutá odolať Robinovým zvodom, no cesta do Anglicka je dlhá a nebezpečná...

Spočiatku som nad knihou váhala: Prečo autorka našla taký atypický dôvod spojenia hlavných hrdinov? Konkrétne mám na mysli, prečo sa vôbec sestra Immaculata, za ktorú sa Petra vydávala, dala do reči s cudzím človekom - Robinom? Prečo ju Robin vôbec oslovil? a prečo s ním nakoniec odišla? Trochu mi to nedávalo zmysel. Veď väčšinou je to v knihách tak, že dáma pred niekým/niečím uteká a gentleman jej ponúkne pomoc, no v tomto prípade táto zjavná príčina na začiatku chýbala - Petra v podstate nemusela utekať, cestu do Anglicka mohla absolvovať po boku hysterickej lady Sodworthovej, ako mala dohodnuté... Nakoniec Petra i tak utekala :-) Čitateľ sa to však dozvedel neskôr, zrejme, aby si "tajomstvo" dáma uchovala :-)
Napriek tomu začiatku sa knižka rozbehla a priniesla celkom príjemný čitateľský zážitok. Hrdinovia boli sympatickí, a hoc sa mi sprvu nepozdávala ani úloha malého pinčla Coquetty (oceňujem autorkin výber mena pre sučku), od 2/3 knihy som si ho začala užívať. 
Zaujímavé boli aj nebezpečenstvá, ktoré číhali na cestách na hrdinov - staré štetky, opätovné stretnutie s lady Sodwirthovou či Petrin útok na jedného z Vanzových únoscov.


Moje hodnotenie: ****

Žiadne komentáre: