pondelok 26. januára 2009

Colin Firth

Meno: Colin Andrew Firth

Narodený: 10. september 1960

Miesto narodenia: Grayshott, Hampshirre, Velká Británia

Farba vlasov: hnedá

Farba očí: hnedá

Výška: 187 cm

Stav: slobodný, ale zadaný

Britský herec Colin Firth sa narodil v akademickej rodine. Detstvo strávil v Nigérii, Veľkej Británii a USA, podľa toho, kde jeho otec, profesor histórie, práve pracoval. Od mala bol rozhodnutý stáť sa hercom. Ako osemnásťročný sa vrátil do Londýna a zahájil hereckú dráhu v National Youth Theatre. Na scéne Queen's Theatre prevzal po Rupertovi Everettovi úlohu homosexuálneho ruského špióna Guya Bennetta, jedného z hrdinov hry Juliana Mitchella Another Country.

Aj napriek rýchlemu rozbehu jeho kariéry, sa Firth venoval niekoľko nasledujúcich rokov divadlu a práci v televízii. V roku 1989 dostal hlavnú úlohu vo Formanovom filme Valmont, kde si zahral šľachtica – záletníka. Zoznámil sa tu s herečkou Meg Tillyovou, s ktorou má syna. Žili spolu do roku 1993, kedy sa rozišli. Svojho syna sa však snaží vídať, čo najčastejšie. Zaujímavú kreáciu predviedol v originálnom filmovom podobenstve o nezmyselnosti a pominuteľnosti svetskej slávy Wings of Fame (1990), kde stelesnil oklamaného spisovateľa a zúfalého vraha Briana Smitha, ktorý doprevádza svoju obeť - nafúkaného slávneho herca (Peter O'Toole) do záhrobia a späť do života.

Polovica deväťdesiatych rokov bola pre Colina zlomová. Zahral si v úspešnom seriály Pride and Prejudice (1995) hlavnú úlohu pána Darcyho. O rok na to hral v oscarovom The English Patient. V adaptácii knihy Nicka Hornbyho Fever Pitch (1997) hrá posadnutého futbalového fanúšika.
V marci 1999 sa predstavil po boku Elizabeth McGovern a Davida Morrisseya na doskách londýnskeho Donmar Warehouse v dráme Richarda Greenberga Three Days of Rain.

Najväčší úspech zožal herec vo filme Bridget Jones´s Diary (2001), v ktorom si zahral po boku Reneé Zellweger a Hugha Granta. Nemalý úspech malo aj pokračovanie Bridget Jones: The Edge of Reason (2004). Milovníkov romantiky potešil svojou úlohou spisovateľa vo vianočnej romanci Love Actually (2003).

V roku 2008 sa blysol v muzikály Mamma Mia! plnom piesní skupiny ABBA. V súčasnosti pracuje na filme Dorian Gray.

V roku 2001 ho časopis People zaradil medzi 50 najkrajších ľudí sveta.
Jeho terajšia partnerka je talianska herečka Livia Giuggiolo, ktorú spoznal pri natáčaní televízneho seriálu Nostromo (1996). Spolu majú dve deti.
Rád počúva relaxačnú hudbu, hrá na gitaru alebo píše poviedky.

Kam si napísať o autogram:
Oxford House
76 Oxford Street
London W1N OAX
UK

Fotky

O hercovi

Filmografia

Žiadne komentáre: