piatok 5. decembra 2008

Svätý Mikuláš

U väčšiny je známy ako bielovlasý deduško s dlhou kučeravou bradou. Svätý Mikuláš patrí medzi najobľúbenejších svätcov. Obľúbený je najmä u detí, ktoré od neho očakávajú sladké potešenie vo svojich vypucovaných čižmičkách pripravených pod odchýlenými oknami.
Mikuláš ale nie je známy len u nás na Slovensku. Aj v ostatných krajinách ho poznajú. I keď prevažne je jeho meno spojené so samotnými Vianocami. V Amerike mu hovoria Santa Claus, fínske deti ho nazývajú Joulupukki. Vo Francúzsku ho poznajú pod menom Saint Nicolas a v Rusku Dedo Mráz. V Turecku sa volá Noel Baba, v Portugalsku Pai Natal a Holandsko ho pozná pod menom Sinterklaas. Aj keď má iné meno, jedno ostáva spoločné - rozdáva darčeky.
Za súčasný domov Mikuláša sa považuje fínske Laponsko. Adresované sú na toto miesto listy detí z celého sveta, v ktorých Mikuláša žiadajú o darček pod vianočný stromček.
O svätom. Mikulášovi je známych viac legiend. Svätomikulášska tradícia vychádza aj z jeho zasvätenej ochrany nad deťmi. Zvyk obdarúvať deti sa rozmohol najmä v Holandsku a odtiaľ sa rozšíril do Anglicka, Nemecka, Severnej Ameriky, kde k nemu prisťahovalci pripojili škandinávske ľudové tradície o čarodejníkovi, ktorý zlé deti trestá a dobré odmieňa darčekmi.

Žiadne komentáre: