nedeľa 31. augusta 2008

Tom Cruise (august)

Meno: Thomas Cruise Mapother IV

Narodený: 3. júl 1962

Miesto narodenia: Syracuse, New York, USA

Farba vlasov: hnedá

Farba očí: modrohnedá

Výška: 170 cm

Stav: ženatý s Katie Holmes od 11/2006 (bývalé manželky: Mimi Rogers - manželia 05/1987 až 02/1990; Nicole Kidman - manželia 12/1990 až 8/2001)

Otec Thomasa Mapothera III bol elektroinžinier, ktorý sa často kvôli práci presúval z mesta do mesta, takže Tom spolu s tromi sestrami sa neustále sťahovali. Keď mal pätnásť, jeho matka Mary Lee Mapother podala žiadosť o rozvod. Krz neustálemu sťahovaniu mal Tom problémy s učením, čo bolo spojené aj s jeho dyslexiou. Vynikal však v športe. Po strednej škole v 1980 sa presťahoval do New Yorku s odhodlaním stať sa hercom.

Prvú menšiu úlohu získal vo filme Endless Love (1981). Prvá zlomová rola bola rola v Risky Business (1982), kde si zahral mladíka z bohatej rodiny, ktorý vezme otcovo Porsche a utopí ho v Michiganskom jazere. V tomto filme sa preslávil najmä scénou, kde tancuje oblečený len v spodnom prádle.

Nasledoval Top Gun, najúspešnejší film roku 1986. V roku 1988 si zahral vo filme Rain Man po boku Dustina Hoffmana. V 1989 získal hlavnú úlohu vo vojnovej dráme Born on the Fourth of July. O rok neskôr si zahral vo veľko-rozpočtovom filme Far and Away po boku Nicole Kidman. Vo filme A Few Good Men (1992) si zahral s Jackom Nicholsonom a Demi Moore. O dva roky nato sa objavil v adaptácii románu Anne Rice Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, opäť v hviezdnom obsadení s Bradom Pittom, Antoniom Banderasom, Christianom Slaterom a Kirsten Dunst.
Obrovský Tomov úspech prišiel s úlohou Ethana Hunta v roku 1996 vo filme Mission: Impossible. Nasledovali pokračovania Mission: Impossible II. (2000) a Mission: Impossible III. (2006).
V roku 1999 sa znova spojil s Nicole Kidman v neobvyklom snímku Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut.
Medzi jeho najznámejšie úlohy patrí stvárnenie sukničkára Davida Aamessa vo filme Vanilla Sky (2001), kde hrali aj Penelope Cruz, Cameron Diaz a Kurt Russell.
V
roku 2004 podal jeden zo svojich najlepších výkonov v thrilleri Collateral. V 2005 zabodoval v megahite Stevena Spielberga War of the Worlds. A naposledy sa objavil vo filme Lions for Lambs (2007).

Okrem toho, že je známy a úspešný herec, že je licencovaným pilotom a úspešným filmovým producentom, sa dnes vo veľkej miere venuje zvyšovaniu úrovne vzdelávania detí. Je zakladajúcim členom tzv. Hollywood Education and Literacy Project (HELP) - Hollywoodsky projekt pre vzdelanie a gramotnosť - programu, ktorý využíva študijnú technológiu, aby tisíckam ľudí otvoril dvere ku kvalitnejšiemu učeniu.
 
Hlási sa k scientologickej cirkvi - pripojil sa k nej v roku 1990 pod vplyvom svojej prvej manželky. V tom istom roku ho magazín People zaradil medzi 50 najsexi mužov planéty.
Spolu s manželkou Nicole Kidman si adoptoval dve deti: Isabellu Jane a Connora Anthonyho.
18. apríla 2006 sa mu spolu s terajšou manželkou Katie Holmes narodila dcéra Suri Cruise.
Má dvoch psov a jednu mačku.

Žiadne komentáre: