pondelok 24. marca 2008

Orlando Bloom (marec)

Meno: Orlando Jonathan Blanchard Bloom

Narodený: 13. január 1977

Miesto narodenia: Canterbury, Veľká Británia

Farba vlasov: hnedá

Farba očí: hnedá

Výška: 181 cm

Stav: slobodný

Obľúbená farba: žltá
Obľúbené jedlo: cestoviny, pizza, ryža, zelenina a pečené zemiaky
Obľúbený film: Stand By Me

Meno dostal po hrdinovi z románu spisovateľky Virginie Woolf. Priatelia ho prezývajú Orli alebo O.B. Muž, ktorého Orlando dlho považoval za svojho otca a ktorého meno nosí, Harry Bloom bol legendárnym politickým aktivistom, ktorý sa angažoval predovšetkým v boji za ľudské práva v Juhoafrickej republike. Zomrel, keď mal 4 roky. Po jeho smrti - Orlanda a jeho staršiu sestru Samanthu vychovávala matka a rodinný priateľ Colin Stone. Keď mal Orlando 13 rokov prezradila mu matka, že práve Stone je jeho pravým biologickým otcom.
K rozhodnutiu stať sa hercom dospel po tom, čo zistil, že jeho obľúbená postava Supermana v skutočnosti neexistuje, ale hrá ju herec Christopher Reeve.

V detstve trpel dyslexiou (problémy s čítaním). V 16-tich rokoch sa odsťahoval do Londýna a pridal sa k Národnému divadlu mladých (National Youth Theatre). Účinkoval s nimi dve sezóny, kým nezískal štipendium na hereckej škole British American Drama Academy. Ďalšie herecké vzdelanie si rozšíril v prestížnej londýnskej škole Guildhallova škola múzických umení (Guildhall School of Music and Drama), ktorú absolvovali napr. Ewan MacGregor a Joseph Fiennes. Zahral si v niekoľkých klasických divadelných predstaveniach. Počas štúdia sa mu prihodila nehoda, ktorá mohla jeho sľubnú kariéru zastaviť. Pokúšal sa dostať zvonku do zamknutej izby, tak preliezal po rímse a spadol dole z tretieho poschodia. Hrozilo, že skončí na invalidnom vozíku, osud bol ale k nemu milosrdný a on dvanásť dní po operácii odišiel z nemocnice po vlastných.

V roku 1997 sa dostal k maličkej úlohe vo filme o Oscarovi Wildovi - Wilde (1997), ku ktorej ho posunula hra A Walk In The Vienna Woods, v ktorej si zahral hlavnú úlohu tajného agenta. Po dvoch rokoch sa pokúšal získať rolu v pripravovanej trilógii Pán Prsteňov. Najprv mu bola ponúknutá úloha Faramira (objavuje sa v druhom diele trilógie - Dve veže), ale po stretnutí s režisérom Jacksonom získal jednu z hlavných úloh - Legolasa Greenleafa (nesmrteľný, takmer 3000 rokov starý elf s nadľudskými schopnosťami).
Po filme The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) presedlal na úplne iný žáner, keď prijal ponuku v úspešnom akčnom filme režiséra Ridleyho Scotta Black Hawk Down (2001). Po úspešnom snímku pokračoval v nakrúcaní druhej časti trilógie Pána Prsteňov s názvom Lord of the Rings: The Two Towers (2002).
A kým prišla do kín záverečná časť The Lord of the Rings: The Return of the King (2003), účinkoval Orlando v dvoch filmoch. Prvý z nich bol Ned Kelly (2003). Avšak oveľa úspešnejší bol projekt Gorea Verbinskiho, ktorý natočil dobrodružnú pirátsku komédiu Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) na motívy klasickej disneyovskej atrakcie. Orladno (v úlohe námorníka Willa Turnera) si zahral po boku Johhnyho Deppa a krásnej Keiry Knightly. Keďže film zožal nečakaný úspech, dočkal sa pokračovaní: Pirates of the Caribbean 2: Treasures of the Lost Abyss (2006), a neskôr Pirates of the Caribbean 3: At World´s End (2007).
Medzi iným si zahral v historickom filme režiséra nemeckého pôvodu Wolfganga Petersena Troy (2004), kde stvárnil Parisa. V tom istom roku hral aj v snímke Haven. O rok na to sa blysol v dráme Elizabethtown po boku Kirsten Dunst, Jessicy Biel a Susan Sarandon.

Extra:
Mal už zlomený chrbát, rebrá aj zlomený nos, obidve nohy, rameno, zápästie, prst, palec na nohe a 3x prasknutú lebku! Okrem extrémnych športov sa zaujíma o sochárstvo. Jedného dňa by si chcel zriadiť doma sochárske štúdio. Je náruživý fotograf, ochranca zvierat, ktorých mäso ani nejedáva. Prestal aj fajčiť, ale to sa odrazilo na jeho nechtoch, ktoré si ohrýza.
Má psa Mauda. Ovláda francúzsky jazyk. Je alergický na arašidové maslo.

Ak chcete napísať Orlandovi, môžete na adresu:
Orlando Bloom
c/o Spanky Taylor
3727 W. Magnolia Blvd.
Suite 300
Burbank, CA 91505
USA

Filmografia:
Kopec obrázkov:
Wallpapers (119 ks):


Žiadne komentáre: