štvrtok 14. februára 2008

¡¡¡ SVÄTÝ VALENTÍN !!!

Na Deň svätého Valentína 14. februára sa vo svete slávi Sviatok zaľúbených. Sv. Valentín nie je výmysel dnešnej doby, je skutočnou historickou osobnosťou. Tento deň je pomenovaný na pamiatku svätého Valentína a má korene v starovekom Ríme.
Pravdepodobným predchodcom kresťanských osláv svätého Valentína bol pohanský sviatok, ktorý Rimania zasvätili bôžikovi pastierov Faunovi.
Uchádzačom o titul svätého Valentína je aj mních, ktorý žil v treťom storočí a dával ľuďom múdre rady týkajúce sa lásky a priateľstva. V niektorých krajinách je zase tým ,,pravým“ Valentínom istý Galatín, ktorý bol akýmsi normanským Casanovom.
Všetci mystici zastávajú názor, že sviatok svätého Valentína vznikol zo starorímskeho sviatku, ktorý sa slávil práve 14. februára. V tento deň sa na lístočky písali mená mladých dievčat a mladí muži si z nich žrebovali, ktorá bude ich spoločníčkou na veľkej oslave. Svojmu sviatočnému partnerovi museli byť po celý čas osláv verný.
Starý rímsky zvyk prevzalo aj Francúzsko, Belgicko a Anglicko. Mladí Valentíni a Valentínky sa zlučovali do párov podľa náhodného žrebu a po určitom čase k žrebu pribudol aj malý darček. Svätovalentínska tradícia okolo roku 1800 vzbudila záujem aj podnikavých výrobcov pohľadníc. A tak sa nám zvyk obdarovať sa malými darčekmi, ako napríklad kvetmi, cukríkmi alebo pohľadnicami s milým venovaním, udržal až dodnes. V konečnom dôsledku už ani tak veľmi nezáleží na tom, či bol svätý Valentín biskupom alebo Galatínom. Oveľa dôležitejšie je to, že 14. februára na seba myslíme o čosi viac a prostredníctvom kvietka alebo inej drobnosti dávame svojim blízkym najavo, že ich máme radi.
Pekné valentínky tu.

Žiadne komentáre: