streda 27. februára 2008

Ako som takmer prespala zemetrasenie

V noci z utorka na stredu (čiže zo včera na dnes) som zažila svoje prvé zemetrasenie. Je to zvláštny pocit zažiť na vlastnej koži niečo, o čom zvyčajne počujete v správach - či v rádiu alebo televízii. Pretože len z počutia alebo videnia sa nedokážete celkom vcítiť do pocitov ľudí, ktorí sa k vám prihovárajú z obrazovky a vravia aké strhujúce, stresujúce a deprimujúce to bolo... hlavne ak sa im udiala nejaká škoda/ujma.
Opíšem vám môj pocit zo zemetrasenia. Viac-menej som bola v ríši snov, keď ma prebudil strašný rachot. Ani keby udrel hrom, alebo opodiaľ vybuchlo auto (tých som už zažila niekoľko, takže to prirovnanie je adekvátne). Naraz som len cítila ako sa so mnou trasie celá posteľ a z poličky mi spadla maskara (pôvodne som si myslela, že padol balzam na pery, až ráno som zistila, že to bola špirála). Ospalým hlasom som sa do tmavej noci ozvala: "To čo bolo?" Odpovede sa mi dostalo v podobe trasenia mojej postele. Dumala som v tej svojej rozospatej hlavičke, či sa tak trasiem ja (reku či ma nechytila zimnica alebo iná zákerná choroba) alebo sa naozaj trasie celá izba. Zároveň mi napadlo, že možno mám masážnu posteľ a počas spánku som dáko narazila na gombík, ktorý to všetko rozbehol. Avšak na potvrdenie jednej, druhej či tretej teórie som nemala síl... pokrútila som nechápavo svojou peknou hlavičkou a zaspala. Pamätám si už len ako som sa o čosi neskôr opäť na pár sekúnd prebrala zo spánku, len aby som zistila, či sa posteľ ešte trasie. Samozrejme, netriasla sa. A ja som spokojne zatvorila oči a buvinkala ďalej.
Ráno som sa dozvedela, že to, čo ma v noci zobudilo, nebol výbuch auta, ani plynového kotla, dokonca ani strhujúca búrka, lež zemetrasenie. Na internete som zistila bližšie info - epicentrum zemetrasenia bolo blízko mesta Market Rasen v Lincolnshire. Sila zemetrasenia dosiahla 5,2 stupňa Richterovej stupnice. A zasiahla oblasti: Newcastle, Yorkshire, Londýn, Cumbria, the Midlands (tam som ja!), Norfolk a tiež časť Walesu. Viac info tu.

Žiadne komentáre: